Wykonawcy

Swarzędzka Orkiestra Dęta

Początki orkiestry w Swarzędzu sięgają 1946 roku, kiedy to powstała z inicjatywy Związku Harcerstwa Polskiego. Na stałe wrosła w pejzaż miasta. Mecenasem jest Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu. W 1998 roku Orkiestra przekształciła się w Stowarzyszenie Kulturalne, które obecnie zrzesza 35 muzyków amatorów oraz 20 dziewcząt tworzących grupę choreograficzną. Repertuar Orkiestry jest bardzo szeroki - od utworów sakralnych przez marszowe do rozrywkowych. Orkiestra bierze udział w wielu festiwalach i przeglądach, zdobywając cenne trofea.

Sekcja Piosenki Swarzędzkiego Ośrodka Kultury

Sekcja Piosenki Swarzędzkiego Ośrodka Kultury działa od 2007 roku. Utalentowane dzieci i młodzież śpiewają piosenki polskich i zagranicznych piosenkarzy oraz zespołów, wzbogacają imprezy miejskie, biorą udział w konkursach piosenkarskich, m.in. TEN-TON w Warszawie czy "WYŚPIEWAJ TO!" w Poznaniu.

Sekcja Regionalna Olszyna

Zespół Regionalny "Olszyna" powstał przy Ośrodku Kultury w Swarzędzu w roku 1995. Obecnie liczy 12 osób. Kultywuje tradycje i obrzędy regionalne, animuje oraz współtworzy kulturę ludową. Posiada bardzo bogaty i urozmaicony repertuar, w skład którego wchodzą pieśni patriotyczne, żołnierskie, piosenki ludowe, biesiadne, satyryczne, a także wiersze, monologi, dialogi i scenki inscenizacyjne. Przygotowuje również oprawę wokalną do wielu gminnych uroczystości. Od momentu powstania aż do chwili obecnej zespołem kieruje emerytowana nauczycielka, Aniela Podolak. Zespół ma na swoim koncie już 58 pucharów, statuetek i dyplomów, zdobytych na różnych konkursach i przeglądach. Występuje w całej Wielkopolsce dając około 50 koncertów rocznie.

BRAThANKI

Zespół powstał pod koniec 1998 roku z inicjatywy akordeonisty Janusza Musa. Dwa lata później grupa podpisała kontrakt na trzy płyty i rozpoczęła profesjonalną działalność koncertową. Pierwsza płyta „Ano !” wydana w marcu 2000 roku była największym wydarzeniem muzycznym roku. Sprzedaż przekroczyła 300 tysięcy egzemplarzy, a krążek zyskał miano multi-platyny.

Piosenki takie jak: „Czerwone korale”, „Gdzie ten który powie mi”, „Siebie dam po ślubie”, „Modliła się dziewczyna” czy „Heniek”, „W kinie w Lublinie”, „Za wielkim morzem ty” - zna i śpiewa cała Polska.

W 2003 roku z zespołu odeszła Halina Mlynkova. Jej miejsce zajęły dwie nowe wokalistki: Anna Mikoś i Magdalena Rzemek. Z udziałem nowych solistek ukazała się płyta „Galoop”, która łączyła muzykę rockową z elementami folkloru różnych grup etnicznych. Trzy lata później nową wokalistką została Ola Chodak, którą w 2009 roku zastąpiła Agnieszka Dyk.

W swoim dorobku zespół BRAThANKI ma sześć albumów studyjnych i dwie składanki z największymi przebojami.

Dziani

Dziani jest synem gwiazdora cygańskiej piosenki Don Vasyla i jednym z najpopularniejszych wykonawców muzyki romskiej w Polsce.

Muzyka, którą prezentuje to wybuchowa mieszanka cygańskiego folku z dynamicznymi i tanecznymi rytmami latynoamerykańskimi. Koncerty z jego udziałem to prawdziwy pokaz niezwykłych umiejętności samego artysty, jak i członków jego zespołu. Dziani pochodzi z muzykalnej rodziny – jego ciotką jest słynna na całym świecie Randia – wielka gwiazda dawnej „Romy”, a kuzynem Michaj Burano, bardziej znany na świecie jako John Mike Arlow. Te „królewskie” koneksje podkreśla fakt, że rodzina Dzianiego należy do dynastii baro Szero (wielka Głowa), tytułowanego także Szero Rom (Głowa Cyganów) – wielkiego sędziego, zwierzchnika „Polskiej Romy”, zwanego „Królem Cyganów”. W dzieciństwie mieszkał w kilku miastach w Polsce oraz jeździł ze swoją muzyczną rodziną niemal po całej Europie.

Chór Męski AKORD

Stowarzyszenie Śpiewacze AKORD jest zespołem współpracującym z Ośrodkiem Kultury. W 2008 roku obchodził swoje 50-lecie.

Od 30 lat Chórem Męskim Akord Cechu Stolarzy Swarzędzkich dyryguje Jadwiga Maćkowiak.

Chór wykonuje utwory najwybitniejszych kompozytorów, od średniowiecza po muzykę współczesną. Swoim śpiewem Chór nie tylko uświetnia wiele uroczystości miejskich, koncertuje także poza granicami gminy, a nawet kraju. Współpracuje z zaprzyjaźnionym chórem Concordia z Ronnenbergu w Niemczech, bierze udział w koncertach charytatywnych na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu. Chór jest również uczestnikiem licznych prestiżowych konkursów. Jednym z bardziej cenionych osiągnięć jest III miejsce w kategorii chórów męskich na II Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ventspils na Łotwie w 1990 roku. Najbardziej niezapomnianym występem był koncert chóru na Placu Świętego Piotra w Rzymie w 24-rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II.

CHÓR CONCORDIA Z RONNENBERGU

Chór Męski Concordia z Ronnenbergu powstał w 1859 roku , czyli za rok obchodzić będzie swój wielki jubileusz 160-lecia. Na przestrzeni lat dyrygentami Concordii byli: Detlef Nietsch, Alfons Schleinschlock i obecnie Christian Rath. Prezesem chóru Concordia jest Bernd Zander.

Dzięki wspaniałej współpracy z dyrygentem chóru Akord Jadwigą Maćkowiak, zespoły dopracowały się pokaźnego repertuaru utworów wykonywanych wspólnie, śpiewają po polsku, niemiecku, francusku, włosku i łacinie.

Przez wszystkie te lata chóry bawiły publiczność zarówno Swarzędza, jak i Ronnenbergu, co zaowocowało zawiązaniem licznych przyjaźni. Pomimo utrudnionej niekiedy komunikacji, wspólna pasja muzykowania i serdeczność potrafiła przełamać bariery językowe.

Najbliższą okazją do wspólnego śpiewania będą obchody 380-lecia miasta Swarzędz

TABU

Zespół Tabu powstał w 2003 roku. Energetyczne reggae, mocna sekcja dęta i charyzma sceniczna to kierunek, którym Tabu podąża już od wielu lat.

Setki zagranych koncertów i tysiące przejechanych kilometrów spowodowało, że Tabu to nie tylko zespół muzyczny grający reggae, ale równieżwielka rodzina. Na koncie zespołu są cztery studyjne płyty oraz jeden album koncertowy.

„Meteory” – ostatnia studyjna płyta zespołu, która miała swoją premierę jesienią 2015 roku jestpełna wycieczek po muzycznych stylach, a całośćłączyreggae`owa pulsacja. Krążek to ogromna dawka szczerych emocji. To muzyczna podróż pomiędzy niebem a ziemią. Każda z piosenek jest osobną historią, prowadzi swoje własne życie, jednak razem tworzą mieszankę o wspólnym fundamencie. Jest nim siła, moc muzycznego przesłania oraz charyzma i prawda życia przekazywana w tekstach.

Aktualnie zespół pracuje nad piątym studyjnym albumem, a jego pierwszym zwiastunem jest utwór „Głowa do góry” z gościnnym udziałem Kamila Bednarka.

Krzysztof Kasowski K.A.S.A.

Wokalista, autor, kompozytor, aranżer oraz producent większości swoich nagrań oraz wideoklipów. Sprzedał łącznie ponad pół miliona płyt i zagrał blisko tysiąc koncertów w Polsce oraz w USA, Kanadzie, Niemczech, Irlandii oraz Australii. Znany z takich przebojów jak: „Piękniejsza”, „Maczo”, „Dżu-Dżu (Ja wierzę, że)”, „Każdy Lubi Boogie”, „Seks i Kasa”, „Smak 80-tych lat” czy „Powiedz Gdzie Jesteś”. Współpracował z Marylą Rodowicz, Andrzejem Piasecznym, Kasią Klich i Funky Filonem. W nagraniach i koncertach towarzyszyli mu muzycy z Kuby, Meksyku i Senegalu, a także wybitni polscy artyści jak Filip Sojka (Kayah, Edyta Górniak, Rafał Brzozowski), Robert Cichy (Ania Dąbrowska), Włodzimierz Kiniorski (Izrael) czy Wojciech Wójcicki (De Mono).

Kilkukrotnie nominowany do Fryderyka - w 1999 roku zdobył tę statuetkę w kategorii Najlepszy Album Roku. Prowadził i współprowadził wiele programów telewizyjnych oraz festiwali muzycznych, między innymi „Opolskie SuperJedynki”, „Bulwar Gwiazd”, „Big Star Party” czy polskie eliminacje do Eurowizji.

SWARZĘDZKA ORKIESTRA FLAŻOLETOWA

Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa powstała w lutym 1996 roku z inicjatywy Wojciecha Wietrzyńskiego, animatora Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego. Od początku istnienia jest związana ze Swarzędzkim Ośrodkiem Kultury.

W repertuarze zespołu znajdują się pochodzące jeszcze ze średniowiecza melodie z Irlandii, Bretanii, Francji, Hiszpanii i Polski oraz utwory współczesnych kompozytorów.

W 2013 roku ukazała się płyta zatytułowana „Independent Folk”, na której możemy usłyszeć utwory w rockowo-folkowym klimacie. Na płycie pojawił się również wokal. Spośród wcześniejszych profesjonalnych nagrań grupy można wyróżnić kasetę z muzyką celtycką oraz dwie płyty dla ogólnopolskiego programu „Edukacja przez ruch”.

Muzycy Orkiestry uczestniczyli w wielu wyjątkowych wydarzeniach. Podczas Apelu III Tysiąclecia tworzyli oprawę Nabożeństwa Genesis na Polach Lednickich. W latach 2005-2009 współtworzyli oprawę muzyczną największego historycznego widowiska plenerowego „Oblężenie Malborka”. W maju 2014 roku w Warszawie, Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, jako orkiestra reprezentacyjna Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego, zainaugurowała krajowy projekt Fleciki Polskie i Tarabany. Natomiast jesienią tego samego roku rozpoczęła realizację projektu „Muzyka Epoki Dojrzałości i Rozumu”, którego konsultantem naukowym jest Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa trzykrotnie grała również na Przystanku Woodstock.