Wykonawcy

Bubliczki - jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia. Umiejętnie łączą piękno bałkańskich rytmów z polską i, szczególnie, kaszubską nutą Ten nurt muzyczny nazywany bywa turbo-folkiem. Grupa ma na swoim koncie dwie płyty długogrające. Zadebiutowali w roku 2010 albumem „Opaa!”. Bubliczki są finalistą popularnego telewizyjnego programu „Must be the music” z roku 2015. Na swoim koncie mają występy na najważniejszych folkowych festiwalach w Polsce i za granicą.

Horpyna - czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce. Zespół, istniejący nieprzerwanie od 1999 roku, przeszedł drogę od tradycyjnego folku, przez utwory tradycyjne grane w stylistyce rocka, aż do tworzenia własnych kompozycji o folkowo-rockowym brzmieniu. Każdy koncert Horpyny to prawdziwe widowisko muzyczne, porażające dynamiką, energią, dbałością o piękno dźwięku i wykonawczą perfekcją.

Marcin Samolczyk śpiewa, tańczy, stepuje i gra na kilku instrumentach: gitara, klarnet, skrzypce, bandoneon, saksofon. Fantastycznie parodiuje Marcina Dańca, Grzegorza Halamę, profesora Bartoszewskiego, trenera Jacka Gmocha i innych. W 2000 roku zadebiutował na Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry zdobywając „Porcelanową Szpilkę” od Krystyny Gucewicz i Marii Czubaszek. Kabaret Marcina Samolczyka występował wielokrotnie dla Polonii w Niemczech oraz w Kanadzie. Jest współgospodarzem telewizyjnego programu „Zostań Gwiazdą Kabaretu”.

Slovian’sky - jak sami o sobie mówią – to najbardziej hippsterska kapela na świecie. Ich muzyka łączy rocka z elementami folku a wszystkie utwory przepełnione są słowiańską fantazją i cygańską duszą. Spotkania z publicznością cechuje energia, emocje oraz przyjacielska atmosfera.

Teresa Werner – gwiazda muzyki biesiadnej, przygodę ze śpiewem rozpoczęła od występów na szkolnych uroczystościach. W wieku 16 lat została przyjęta do Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie. Wraz z zespołem występowała na scenach największych teatrów świata, w tym w Carnegie Hall i na Broadwayu. Koncertowała między innymi w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii. W 1991 roku zajęła 1 miejsce na Festiwalu Piosenki Ludowej w Republice Południowej Afryki w Johannesburgu. Jest szczególnie popularna na Śląsku.

Swarzędzka Orkiestra Dęta - powstała z inicjatywy Związku Harcerstwa Polskiego w 1946 roku. Jest ważną częścią kulturalnego pejzażu miasta. Obecnie orkiestra to Stowarzyszenie Kulturalne, które zrzesza 35 muzyków amatorów oraz 20 dziewcząt tworzących grupę choreograficzną. W repertuarze swarzędzkiej Orkiestry Dętej znajdują się utwory sakralne, marszowe i rozrywkowe. Muzycy biorą udział w wielu festiwalach i przeglądach – zawsze z dużymi sukcesami.

Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa rozpoczęła swoje granie w lutym 1996 roku, pod wodzą i z inicjatywy Wojciecha Wietrzyńskiego. Od początku związana ze Swarzędzkim Ośrodkiem Kultury. Młodzi muzycy uczestniczyli w wielu wyjątkowych wydarzeniach. Podczas Apelu III Tysiąclecia tworzyli oprawę Nabożeństwa Genesis na Polach Lednickich. W latach 2005-2009 współtworzyli oprawę muzyczną historycznego widowiska plenerowego "Oblężenie Malborka". W 2014 roku Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, jako orkiestra reprezentacyjna Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego, zainaugurowała krajowy projekt Fleciki Polskie i Tarabany. Trzykrotnie grała również na Przystanku Woodstock.

Swarzędzki Chór Męski „Akord” powstał w roku 1958, z inicjatywy cechmistrza Sylwestra Rychlewskiego. Pierwszym dyrygentem był Kazimierz Antkowiak. Po jego śmierci dyrygentem została jego córka Jadwiga Maćkowiak, która kieruje chórem do dziś. Śpiewacy wykonują utwory najwybitniejszych kompozytorów, od średniowiecza po muzykę współczesną, uświetniają uroczystości miejskie, koncertują poza granicami gminy, a nawet kraju. Współpracują z zaprzyjaźnionym chórem Concordia z Ronnenbergu w Niemczech. Najbardziej niezapomnianym występem był dla nich koncert na Placu Świętego Piotra w Rzymie w 24-rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II.

Zespół Regionalny "Olszyna" powstał przy Ośrodku Kultury w Swarzędzu w roku 1995. Obecnie liczy 12 osób. Kultywuje tradycje i obrzędy regionalne, animuje oraz współtworzy kulturę ludową. Posiada bogaty repertuar pieśni patriotycznych, żołnierskich, piosenek ludowych, biesiadnych, satyrycznych, a także wiersze, monologi, dialogi i scenki inscenizacyjne. Zespołem od czasu jego założenia do chwili obecnej kieruje emerytowana nauczycielka, Aniela Podolak. „Olszyna” ma na swoim koncie już 58 pucharów, statuetek i dyplomów, zdobytych na konkursach i przeglądach. Występuje w całej Wielkopolsce dając około 50 koncertów rocznie.

Sekcja Piosenki Swarzędzkiego Ośrodka Kultury działa od 2007 roku. Utalentowane dzieci i młodzież śpiewają piosenki polskich i zagranicznych piosenkarzy oraz zespołów, wzbogacają imprezy miejskie, biorą udział w konkursach piosenkarskich, m.in. TEN-TON w Warszawie czy "WYŚPIEWAJ TO!" w Poznaniu.